Am citit regulile pentru determinarea câștigurilor, pierderilor și salvărilor pentru pitchers și nu am reușit niciodată să fac capete sau cozi din acestea. Există o modalitate mai ușoară de a o explica?

Răspuns

Verbajul este puțin gros cu aceste reguli, deci poate câteva exemple va ajuta:

1. Aruncătorul câștigător este definit ca aruncătorul care a aruncat ultima oară înainte de repriza când echipa câștigătoare a preluat conducerea pentru ultima dată.
    a. Excepția 1, aruncătorul de start trebuie să arunce cel puțin 5 reprize pentru a fi eligibil pentru o victorie.
    b. Excepția 2, dacă un pitcher de relief, care ar fi în mod normal în linie pentru o victorie, face o „scurtă apariție” și este considerat ineficient, marcatorul oficial poate acorda victoria pitcherului de relief care urmează.

Exemplu # 1 : Cardinalii joacă The Cubs în STL. Cardurile se bat în partea de jos a fiecărei reprize. Scorul este 0-0 până la sfârșitul celei de-a 7-a repriză în care cardinalii înscriu o cursă. Jocul se încheie cu scorul 1-0. Jucătorul Cardinals care a lansat jumătatea superioară a celei de-a 7-a reprize ar fi pitcherul câștigător al recordului.

Exemplu # 1a : Cardinalii joacă Cubs în STL. La finalul celor 4 reprize, cardinalii câștigă cu 9-8 într-un slugfest. Cardinalii își schimbă pitcherul de start cu un reliever lung și ajung să câștige cu 9-8. Long Reliever ar fi pitcherul câștigător al recordului.

Exemplu # 1b : Cardinalii joacă Puii din STL. La finalul a 6 reprize, scorul este 0-0. În jumătatea superioară a celei de-a 7-a, cu 2 outs, cardinalii introduc un reliever, el aruncă un pitch pentru a scoate finalul. În jumătatea de jos, cardinalii înscriu o cursă. În jumătatea superioară a celei de-a 8-a, cardinalii inserează un nou reliever care aruncă toată a 8-a repriză. Cardinalii câștigă cu 1-0. Golgheterul oficial ar putea decide că scutitorul care a lansat a 8-a repriză este pitcherul câștigător al recordului.

1. Ulciorul care pierde este ulciorul care permite alergarea inițială să ajungă la baza pentru un avantaj pe care echipa câștigătoare nu îl renunță niciodată. Notă: un pitcher de start nu trebuie să lanseze 5 reprize pentru a se califica pentru pierdere.

Exemplul nr. 2 : Cardinalii joacă Cubs în STL. În partea de jos a celei de-a 6-a reprize, cu scorul 1-1, cardinalii au lovit o rundă acasă. Ei câștigă jocul cu scorul de 2-1. Jucătorul Cubs care a renunțat la Home Run este Pitcherul pierzător al recordului.

Exemplul # 2a : Cardinalii joacă Cubs în STL. În partea de jos a celei de-a 6-a reprize, cu scorul 1-1, ulciorul Cubs renunță la Dublu. Puii înlocuiesc acel ulcior. Noul pitcher renunță la un singur și rulează pe al doilea scor. Jocul se încheie cu scorul 2-1. Ulciorul Cubs care a renunțat la Dublu ar fi Pitcherul Pierdător al recordului.

Exemplu # 2b : Cardinalii joacă Cubs în STL. Cărțile înscriu 7 rulează în prima repriză și starterul Cubs este ridicat după ce primește doar 1 out. Cărțile câștigă în cele din urmă cu 7-2. Jucătorul de pui Cubs este Pitcherul pierzător al recordului.

1. Salvările sunt acordate unui pitcher dacă
    a. El termină jocul pentru echipa sa.
    b. Echipa sa câștigă.
    c. El nu este pitcherul câștigător.
    d. A deconectat cel puțin unul.
    e. El întâlnește una dintre următoarele:
    • Intră în joc cu un avans de cel mult trei runde și lansează cel puțin o repriză completă.
    • Intră în joc cu potențialul de egalizare pe bază, la bat sau pe punte.
    • Lansează cel puțin 3 reprize.

Exemplul nr. 3 : Cardinalii joacă Cubs în STL. Cărțile au conducerea în topul celei de-a noua cu un scor de 1-0. Cărțile aduc un jucător de relief și el lovește lateral. Acestui ajutor i s-ar acorda salvarea.

Exemplu # 3a : Cardinalii joacă Cubs în STL. Cărțile au conducerea în topul celei de-a noua cu un scor de 5-0. Cărțile aduc un jucător de relief și el lovește lateral. Nu se acordă nicio salvare.