Întreb asta pentru că în 2018 John Isner și Kevin Anderson au avut un set cel mai recent pentru 50 de jocuri într-un singur set. Iar în 2010, John Isner și Nicolas Mahut au avut un set de 138 de jocuri.

Înțeleg că pentru a câștiga un set trebuie să câștigi cu 2 jocuri. Deci, este posibil ca un meci de tenis să dureze de fapt pentru totdeauna dacă câștigătorul unui joc continuă să alterneze fiecare joc? Sau există o limită de timp / scor în care oficialii o numesc?

Comentarii

• Articol Wikipedia Cele mai lungi înregistrări ale meciurilor de tenis ( revizuire actuală ) spune că " French Open rămâne singurul Grand Slam pentru a utiliza regulile setului de avantaje în setul final, care permite un număr nedefinit de jocuri până când un jucător este înaintea cu doi. " Expresia de acolo sugerează că nu există limită – I sper că cineva poate găsi o sursă mai oficială.
  • Teoretic, chiar și un singur punct ar putea dura pentru totdeauna, dacă jucătorii continuă un raliu fără a pierde nici o lovitură; dar la un moment dat ' probabil că vor cădea din epuizare! Un punct poate dura la nesfârșit cu un raliu în desfășurare, un joc poate dura la nesfârșit revenind continuu la deuce, iar un set poate dura veșnic fără a avea niciodată un jucător cu două jocuri înainte (cu excepția cazului în care se joacă cu reguli de tie break).

Răspuns

În funcție de competiție, este foarte bine posibil ca un meci să dureze pentru totdeauna. Tenisul în sine nu are reguli cu privire la o limită de timp. Consultați cel mai lung meci jucat vreodată , care a durat 11 ore în total. Meciurile fără egalitate din ultimul set sunt predispuse să dureze cel mai mult.

Nu pot verifica regulile pentru fiecare competiție, așa că iată câteva categorii majore:

În Wimbledon ei „au au modificat regulile pentru a avea un tie break după un scor de 12-12 în ultimul set, deci va fi mult mai greu să ai meciuri care să dureze atât de mult.

Australian Open a urmat Wimbledon prin introducerea unui set break final.

Acest lucru lasă French Open ca ultimul Grand Slam fără tie break în setul final și par să o mențină așa .